90bpm.sk

Rok 2011 ušami 90bpm

Rok 2011 ušami 90bpm

05. January 2012
Publikoval gazda

Rok 2011 ušami 90bpm

Hráči kolektívu 90bpm majú za sebou už siedmu sezónu, čo prináša už siedme zhrnutie diania v hip-hopovom mikrosvete, a tak vôbec. Bilancovanie sa nezaobíde bez pocitov, či už zhrnutím negatív, no aj nemalom vyzdvihnutí pozitív. Znova sme vyberali naše top 5, skladieb a albumov, ktoré nás pochytili za pačesy vkusu a poriadne ním zatriasli. Do hodnotenia dvanástich mesiacov roka roka 2011 zapojilo svoje zmyslové orgány dovedna sedem individualít, takzvanej redakcie.


Ani sme sa nenazdali a rok 2011 je definitívne za nami. No a aký bol? Už klasicky nás tunajší experti zaplavili množstvom nepodarkov a hlúpostí. Keď si to spätne vybavujem, ani neviem, čo bolo z toho všetkého najhoršie, či Radikalove dissy, Shomiho track k hokejovým majstrovstám sveta, video Náš svet s pochybnými indivíduami, Spiritove a Suverenove rapy úplne pobláznené motivačnými knižkami a konšpiračnými dokumentmi alebo disco klipy od Rakbyho a Bacila. Našťastie, v uplynulých dvanástich mesiacoch vychádzali v týchto končinách aj veci, ktoré zachraňovali situáciu. Bolo ich síce poskromne, ale boli. Ak si niečo zaslúži titul skladba roka, tak z môjho pohľadu určite náklad Počujete ma? v podaní trnavského Boy Wondera, po vypočutí ktorého si všetky tie verbálne polená na slovenskej scéne museli uvedomiť, aké sú mizerné a zbytočné. Spojením s lablom Ty Nikdy a jeho producentmi môže len získať a už teraz sa teším na pripravovaný album. V štandardne dobrom svetle sa ukázali Bene, Peko a Roland Kánik na Spam poetry, rovnako ako Delik, Supa a Jojo Engerer na Dobrých chlapcoch 3. Za ďalšie kvalitné releasy považujem KomandeReset EP od Komandera a Reseta, Čo sa stalo?! od DMS, Biotrick EP od Biomata a 3cka a Minútu ticha od Kreka a Reseta. Hoci ma Podla vkusu od Mika a Lkamu, To som ja od Otecka a Positive od A.M.O. nebavia ako celky, na každom som si našiel niekoľko výborných skladieb, ku ktorým sa rád vraciam. Nesmiem opomenúť, že ešte doteraz sa kráľovsky zabávam na Intrigánskych dievčatkách a Si zvonil?, ktorými všetci aktéri krásne vyškolili ten rapový omyl z Ružomberka. Z Čechov u mňa zabodovali Prago Union s poslucháčsky celkom náročným, ale zaujímavým konceptuálnym albumom V barvách a DJ Fatte s Což takhle dát si Tesař. Pri KMBL som však len nechápavo krútil hlavou a hovoril si, že toto je snáď vtip. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale hentie melódie jak z tržnicových digitálok sú na smiech. Z toho, čo sa urodilo v Spojených štátoch, ma najviac oslovili The Greatest Story Never Told od Saigona, Undun od The Roots, Watch The Throne od The Throne, The Dreamer, The Believer od Commona a 4 od Beyoncé Knowles. Okrem toho ma zaujali ešte aj Rhythmatic Eternal King Supreme od Reksa, Master Of Ceremonies od Stylesa, Cole World: The Sideline Story od J. Colea, Cormega Raw Forever od Cormegu, For The Record od Toraeho, Stone Rollin' od Raphaela Saadiqa, Back To Love od Anthonyho Hamiltona, 1977 od The-Dreama, Nostalgia, Ultra od Franka Oceana, Talk That Talk od Rihanny a mixtejpy od The Weeknda. Viac som si sľuboval od Bad Meets Evil a Yelawolfa, no bohužiaľ, moje očakávania nenaplnili. Nezmysly typu Take Care a Tha Carter IV nejdem radšej ani komentovať. Na záver posielam shout out Elliottovi Wilsonovi ako môjmu najobľúbenejšiemu hráčovi na poli hip hopového žurnalizmu a rest in peace štvorici Gil Scott-Heron, Nate Dogg, Amy Winehouse a Heavy D.

Top 5 Albumy:
Saigon - The Greatest Story Never Told
The Roots - Undun
Kanye West & Jay-Z - Watch The Throne
Common - The Dreamer, The Believer
Beyoncé Knowles - 4

Top 5 Skladby:
Kanye West & Jay-Z - Niggas In Paris
J. Cole - Lost Ones
Frank Ocean - Swim Good
Reks - Like A Star
Melanie Fiona - 4 A.M.

Rok 2011 hral v mojich ušiach tónmi quartetta Black Hippy, z ktorého ma najviac uchvátil Kendrick Lamar a jeho vstup na trh.

Section.80 je nadalbum. Tam kde väčšina reperov poskytuje bonusové zárezy sťa prídavnú hodnotu, Kendrick servíruje generačnú výpoveď. Máte dvadsať, často sledujte hviezdy, seba a všetky tie internety; tak teda dostanete egu i duši blízke názory v ligotavom balení. Kendrick do slov vkladá pocity cudzie zvyšku súčasných reperov. Všetci moji niekdajší favoriti by azda dokázali vysloviť detto, no absentuje u nich schopnosť prežiť každé z nim prednesených slov, od prvej do poslednej hlásky. "You’ll die from diabetes if these other n***as wrote it". Popravde, pokiaľ by mernou jednotkou výkonnosti reperov bol jeden TRILL, tak jedna Kendrickova sloha ich na danom albume obsahuje viac, než ľubovoľné kariéry tých druhých. Všetky prípadné pochybnosti ohľadom Section.80 už v úvode prehluší skladba Fuck Your Ethnicity, a to nemusí hrať ani príliš nahlas.
Pokiaľ snorí v hlave poslucháča chrobák aj po štrnástich nasledujúcich stopách, rozmliaždi ho HiiiPower v závere. Rodák z Comptonu vás postaví k rieke svojich myšlienok, kde budete svedkami toho, ako si J Cole nechal odplávať svoj najlepší beat v sprievode indiánov z Peru. Toť album roka v mojom srdci.

O moje peniaze a niekoľkonásobnú slasť v ušiach sa zaslúžili aj The Throne s už dnes kultovým dielom. Černosi v Paríži sa tvária ako Big Pimpin na steroidoch a New Day obsahuje jedny z najlepších slôh v kariérach oboch zúčastnených. Jedným dychom dodávam, že nemenej som si obľúbil aj Black Up, poéziu v podaní Shabazz Palaces. Delikatesa pripravená pohrobkami Digable Planets obsahuje snáď všetky ingrediencie, ktoré sa urodili pri experimentoch s hip-hopom v posledných rokoch.

Zvyšok roka štartujúceho nové desaťročie sa vyznačoval predovšetkým hudobným milosrdenstvom. Najlepšie veci boli v roku s nulou a dvomi jednotkami zadarmo. Stene slávy free releasov jednoznačne dominuje triptych House of Balloons/Thursday/Echoes of Silence, ktorého autorom je The Weeknd.

Sluchovody náramne poctili aj Terius Nash alias The Dream - so svojim dielkom 1977 - či Frank Ocean a jeho ultra nostalgická jazda pomarančovým bávom.

Skvelé porcie hudby rozdávali aj Danny Brown, Mr. Muthafuckin eXquire, Don Trip, Stalley, CyHi Da Prynce, Freddie Gibbs či v neposlednom rade ASAP Rocky. Všetci menovaní šliapú vlastnými smermi, s reálnou šancou odtlačiť hlboké stopy v blízkej budúcnosti. Teda aspoň im to prajem. Samostatnú kategóriu tvorí Lil B, na ktorého realness sa chytá málokto - on sám sa nehrá na nič. Dokonca ani na flow. Dvanásť mesiacov mu stačilo na približne rovnaký počet releasov, a asi tak stovku klipov — pokiaľ náhodou nenosil v ušiach brošne starej mamy, nahrával hymny v réžií Little Brother, menujem Based 4 Ya Face.

Čoby najznamenitejší moment roka cítim východ z Marvins Room skrz Buried Alive Interlude do produkcie 9th Wondera v skladbe Underground Kings, na alboome Take Care. Pôžitok rozvibrovaním membrán reprosústavy zanechala aj rada ďalších kúpy hodných albumov, či ochotníckych free mixtapes - či už robili kotrmelce v médiách, alebo nie. Reč je o počinoch, ktorých autormi sú J Cole, Das Racist, Theo London, dekadentní Death Grips, Covert Coup, Greneberg, Action Bronson, Pusha-T, Spaceghost Purrp, Jeezy alebo Juicy J.

Špeciálny riadok si zaslúži nikým nepovšimnutý klenot “Tiron & Ayomari - Sucker for Pumps”.

Top 5 Albumy:
Kendrick Lamar “Section.80”
The Throne “Watch The Throne”
Shabazz Palaces “Black Up”
Clams Casino “Instrumentals”
G-Side “The One... Cohesive”

Top 5 Skladby:
Jay - Z & Kanye West - Ni***s in Paris 
Bene - Beaty, myty, legendy a kicsinko
ASAP Rocky feat. Twelvy & Nast - Trilla
Frank Ocean - Swim Good
Mr. Muthafuckin eXquire feat. Despot, Das Racist, Danny Brown, El-P - The Last Huzzah
Čo sa týka môjho osobného rebríčka za uplynulý rok, niečo som zosmolil nižšie a netreba sa k tomu bližšie vyjadrovať. Okrem toho by som to ešte zhrnul niekoľkými vetami. Absolútne ma obišli releasy s najväčším hype – žiaden Drake, WTT, J. Cole, nič z toho som nerotoval a som s tým spokojný. Za najväčšie sklamanie v živote (shout out to Boris Filan) nominujem Bad Meets Evil. V pokračovanie Shadyho a Roycovej spolupráce som už ani nedúfal, ono to prišlo, ba rovno EP. No za ten tragický spevokol v refrénoch by sa nemusel hanbiť ani Igor Timko v časoch Zlatej brány, vrcholom je Lighters s Brunom z Marsu, pri ktorej mi je to všetko až ľúto. Ale aspoň že Nickel má peniaze, ktoré si už dávno zaslúži. Jeho sólo inak tiež dosť sklamalo a keď už sme vo famílii Shady Records, tak Yelawolf, na ktorého Radioactive som sa nesmierne tešil, ešte viac. Ale aby som len nefrflal - potešila ma mladá krv. Teda miestami mladá, ako mladá, jednoducho niečo, čo som si niekedy nešiel, ale teraz idem a bai ma to - Danny Brown, Das Racist, Kendrick Lamar, Odd Future a Rasheed Chappell. A aj Kendrickov kamarát Jay Rock dal pod Strange Music tiež veľmi obstojne. Ostatne, úspechy Strange Music ma tešia asi najviac. Veteráni mi tiež viac-menej šli na nervy, najmä svojou vytrvalou snahou vydávať pokračovania svojich kedysi úspešných LPs. Ale na druhej strane, nesmierne rád som znova tento rok počul Kool G Rapa, Camp Lo, či Slick Ricka. Inak som si rád vypočul albumy, ktoré vydali Torae, Joell Ortiz, Edo G, Cormega a Immortal Technique. Na domácej scéne 2011 jednoznačne patril lingvistickému majstrovi Rokovi, jeho multijazyčné hymny úplne opantali prvú polovicu Roka 2011. Inak z tej čriedy hlúpostí a zbytočných nezmyslov vytŕča tu a tam niečo, čo za to stojí. Tento rok som toho zvládol počúvať (na moje pomery) vcelku dosť, dá sa povedať, že môj vkus je kompatibilný s tým, čo vyššie napísal Marek, aj čo sa týka tých pozitívnych dojmov, aj negatívnych. Akurát doplním, že v kategórii hlúposť roka u mňa jednoznačne kraľuje nápad vytvoriť nezmysel menom Chobotnica, dúfam, že sa jednalo o sezónnu anomáliu a budúci (teda vlastne tento) rok nás od podobných úletov ušetria. Kvalitatívne to u mňa vyhral jednoznačne Lyrik a je mi úplne fuk, že nemá žiaden album a že nahral možno tak 2 sólo skladby. No jak Albert Arkier z nášho mixtape, tak aj 10 000 hodín z Podla vkusu sú bomby bômb, ktoré pohodlne preštia väčšinu ostatného. No a z producentov musím poslať shout outy Pekovi a Komanderovi. Ich beats jasne vyčnievajú spomedzi všetkých tých symfónií zúfalstva a klišé dvojklávesových klavírnych virtuózov. A Neverím s Resetom a Spankom je hit roka.

R.I.P. Nate Dogg, Heavy D

Top 5 Albumy:
1. Evidence – Cats & Dogs
2. Celph Titled & Buckwild – Nineteen Ninety More
3. Tech N9ne – All 6’s and 7‘s
4. Brotha Lynch Hung – Coathanga Strangla
5. Saigon – Greatest Story Never Told

Top 5 Skladby:
1. Slick Rick – Need Some Bad
2. Bumpy Knuckles & DJ Premier – BAP
3. Game – Born In The Trap
4. Torae – For The Record
5. Apathy feat. Celph Titled – Stop What Ya Doin’

2011 - rok s dvoma jednotkami na konci (preto aj tie 2 prvé miesta), rok bizárnych a panoptikálnych hokejových hymnusov, rok spoločných projektov (WTT, 23, Bad meets evil, Pete Rock & Smif-n-Wessun...), alebo aj rok mrzkého tetovania! Veľa a ešte viac vecí sa zmenilo. Cítim sa ako v školskej lavici na hodine slohu – je toho tak veľa čo by sa dalo v roku 2012 povedať o roku 2011, tak veľa slov, že mi je malý aj samotný 2010 word. 

Na úvod by som sa rád pozrel "cez rameno" jak Warren G na niektoré číselné údaje, ktoré priniesol uplynulý rok: 34 100 067 (*stav ku 3.1.2012) – všetci ´´jutubári´´ tam vonku vedia, že toto a nič iné je počet videní (!!!) vizuálu Yonkers, ktorý rozpútal pyramidálne veľký ošiaľ okolo kolektívu OFWGKTA na interplanetárnej úrovni a to hneď na začiatku ´011. Veľmi rád spomínam na to šialenstvo, ktoré nasledovalo. Od vystúpenia u Jimmyho Fallona za hudobného doprovodu The Roots, cez voľne stiahnuteľný nad-album Nostalgia, ultra. (Frank Ocean), ktorý bol revolučný z hľadiska "partizánskeho" spôsobu distribúcie medzi pospolitý ľud, až po koncert OFWGKTA na HipHop Kempe (, ktorý mi žiaľ nebolo dopriate zhliadnuť). Na Slovensku sa fenomenálne darilo Rytmusovi s videami Jebe a Technotronic Flow (5 678 044 videní*). Gramo Rokkaz si do svojho resumé pripísali jeden z najlepších domácich disstrackov - Si Zvonil?! (1 555 022 videní*). 11 krát v roku 2011? Presne tak! Presne toľko krát po sebe zaznel šláger Ni***s in Paris v podaní dynamického dua Jay - Z a Kanye West vrámci koncertu v kanadskom mestečku Vancouver.

Našinec sa v roku 2011 tešil majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji a smútil pri pohľade na početné hokejové hymny, ktorých nádielka mi miestami prišla jak preháňadlo pre dušu. S úsmevom spomínam na diverzných youtube-kráľov, teleweezne a internetové fenomény. Medzi highlighty roka bezpochyby patrí aj toto: Gumení chlapci sa ako prví zapísali do slovenskej Hiphop siene slávy, koncerty: Ice Cube @ TJHH 2011, Portishead, M.I.A., a Santigold @ Pohoda 2011 a Xavier Naidoo @ Donauinselfest 2011 (Wien), situácia 90bpm.sk vs. SOVA, Kazmova One man show vrátane geniálneho proma v réžii Rytmus & Kazma, Foto-výstava + Tvorba: Katja Kuhl, Šymon Kliman (Partizáni), Lena Jakubčáková, David LaChapelle v BA, Fotoforum  2011 v RK, Fotofest v KE, Nový layout a design nemeckého JUICE magazínu, Eminem sa stal prvým raperom v histórii s dvoma diamantovými albumami (The Eminem Show a The Marshall Mathers LP), Pišta Lakatoš, Košické mestské kino Biograf, Gumení chlapci v relácii Bez pózy_FM, vznik Refresher.sk, ultimatívny darček roka aka Rukavičkofúz, Nardwuar, Beastie Boys v Hall of Fame, Mr.Ed Lover, Album Watch the throne ako prvý americký rap-album v modernej dobe, ktorý sa nedostal von pred oficiálnym dátumom vydania, rekordný predaj albumu Fenomén, Kyklopus, Boy Wonder pod TyNikdy, Beneho knižka + prvá slovenská kniha napísaná reperom - Pán riaditeľ, Fat Joe schudol, Stalley, Curren$y, Big K.R.I.T., Elliott Wilson a RapRadar team, Beyoncé a Jay-Z oznámili, že sa stanú mamkou a tatkom, príra100k do posádky teamu 90bpm.sk, spektakulárne archívne články od Dickolausa + Art Attack Vlog, kontroverzia okolo výborného albumu I´m Gay (Lil B), Beyoncé a jej famózna Billboard awards performance, Prago Union + Live band ako jedna z koncertne najvyťaženejších českých kapiel, šľachetná podpora DJa Kool Herca zo strany fans, spoločný album Sida a Bushida, 5th Annual 90bpm Mixtape od DJa Spanka, The Weekend trilógia, Moja Reč – Nočný let (video roka), raritné video z roku 1994: Kato vs PSH – Konef líná, môj najobľúbenejší článok roka via Doba.sk, The tree of life (film roka), Dom (slovenský film roka), Bola raz jedna trieda (divadelná hra roka), Sade v BA (nebol som, ale už len samotná skutočnosť, že mala koncert na Slovensku stojí za zmienku), most legendary artattack už 15.rok v hre, svieža a priaznivá situácia v nemeckom Hiphope, čo sa kvality a predaja tohtoročných albumov týka (Die neue Reimgeneration , Casper, Marteria / Marsimoto...), Mac Miller a jeho historický debut na 1. mieste US Billboard rebríčka (!!!), Bushidova cesta do USA, Nabisov cover Podľa vkusu, knihy: Turecký med (kniha roka), Juraj Chlpík - Petržalka Identity, Def Jam Recordings: The First 25 Years..., Dirty South, Decoded (Reissue), svadba Spina & Zdenky a ešte omnoho viac, než je kilometrov odtiaľto až na mesiac.

Čo sa domácej scény týka, za album roka (hoci sa nejedná o album v tradičnom slova zmysle, ale o EP) smelo pasujem titul KomanderReset EP, ktorý sa doslova hemží skills. Veľmi potešili aj (druhé prvé miesto) Pra3x – Pekne povedané a Moja Reč – Dobrí chlapci 3. Medzi domáce albumy, ktoré ma v uplynulom roku oslovili patria aj: DMS – Čo sa stalo?!, Bene - Spam poetry, Otecko – To som ja, AMO - Positive, Majk Spirit - Nový človek a Rytmus – Fenomen. Z môjho subjektívneho pohľadu sa rap made in CZ niesol v znamení albumov V barvách a Dočasně nedostupní. Na záver spomeniem ešte nemecké albumy, ktoré by vrelo a smelo odporúčal aj tvoj ušný lekár: Casper - XOXO (album roka), Marsimoto - Green Juice (Juice Exklusive EP), 23 (Sido x Bushido) – 23, Sammy Deluxe - SchwarzWeiss, K.I.Z. – Urlaub fürs Gehirn, Maeckes - Manx EP a Joy Denalane - Maureen (album roka 02). Kool Savasov album Aura (až na výnimočný šláger Die Stimme) považujem, taktiež ako aj Bad meets evil EP za jedno z najväčších hudobných sklamaní roka. PF 2012!

R.I.P.: Nate Dogg, Heavy D, Amy Winehouse, Gil Scott-Heron, Steve Jobs, Elizabeth Taylor, Peter Falk, Bubba Smith, Pavol Demitra, Joe Frazier

Top 5 Albumy:
1. The Roots - Undun
1. Kendrick Lamar - Section 80
2. Jay - Z & Kanye West - Watch the throne 
3. Casper - XOXO
4. Frank Ocean - Nostalgia, ultra.

Top 5 Skladby:
1.Taylor the creator - Yonkers
1. Jay - Z & Kanye West - Ni***s in Paris
2. Otecko - Napiču swag
3. Jay - Z & Kanye West - Ni***s in Paris
4. Jay - Z & Kanye West - Ni***s in Paris

 

Rok 2011 bol taký, aký asi mal byť. Poznačený hlavne nedostatkom času na veci čo mám rád, teda aj na hudbu. Nebudem nič predstierať, veľa vecí som nepočul ( mám už urobený to-do list tak snáď niekedy :) ).

No z toho, k čomu som sa dostal utrúsim slovo ku Saigonovi, ktorého album má všetko s veľkým V. Neviem si ani predstaviť aký by mal dopad, keby vyšiel späť v roku 2007. Nuž vyšiel až teraz a ostal takmer nepovšimnutý. Ako povedal môj kamarát, Turtle asi nespravil dobré promo.

Medzi trackmi je to skôr o tom načo si človek spomenie a top 5 je dosť úzke číslo, ale kto by to potom čítal. Jednotka je však jasná. Mne sa splnil sen a černosi v paríží vyčnievajú z davu. Prsty hore pre Jaya a Kanyeho. Možno niekedy aj naživo, ak sa podarí.

K roku 2012 by som mal asi toľko, že ani príliš neviem čo môžem očakávať. Takže sa nechám asi prekvapovať. Každopádne shout-out posielam Tíím Hráčom 90bpm, za najviac real hru, svojej rodine, kamarátom, priateľke. Všetko len dobré.

Top 5 Albumy:
1. Greatest Story Never Told - Saigon
2. Cats & Dogs - Evidence
3. Watch The Throne - Jay-z & Kanye West
4. Honkey Kong - Apathy
5. Common The Dreamer/The Belivier

Top 5 Skladby:
1. Niggas In Paris - Jay-Z & Kanye West
2. Hard White - Yelawolf
3. Still Getting It - Foreign Beggars & Skrillex
4. Bring Me Down - Saigon
5. I'm On One - DJ Khaled

 

Aj keď s dvoma jednotkami na konci, vo viacerých ohľadoch tento rok na jednotku v mojich očiach vôbec nevyzeral. V spoločensko-politickej sfére to bola poriadna divočina. Množstvo zmien a takmer denno-denne nové negatívne informácie spôsobovali, že keď už toho bolo veľa, potreboval som od toho všetkého na chvíľu uniknúť, navoliť si svoje obľúbené šlágre, poriadne vykrútiť volume a nechať hudbu hrať.

Ešteže tento rok bolo tých nových šlágrov tak požehnane. Watch The Throne predčilo všetky očakávania a spojenie dvoch velikánov Chi-Town nemohlo dopadnúť zle. Rebríček dopĺňajú tohtoročné prekvapenia Lupe Fiasco, The Weeknd a Big K.R.I.T. A práve K.R.I.T.-ova instrospektívna vec The Vent sa ma dotkla tento rok najviac zo všetkých songov, ktoré som mal možnosť počuť. Okrem interpretov a titulov v rebríčku, v mojich playlistoch často rotovali napríklad ešte Chip Tha Ripper, Asher Roth, Freddie Gibbs, Pusha T,ASAP Rocky, Drake, J.Cole, Yelawolf, The Cool Kids alebo Pac Div.
Špeciálne miesto si u mňa zaslúžili interpreti ako Adam Tensta, Jesse Boykins III, Durrty Goodz, Spank Rock či Robert Raimon Roy, ktorí sú viac či menej alternatívni, ale robia si svoju vec a robia ju parádne.
Od našich interpretov ma taktiež oslovilo zopár pesničiek. Menovite to boli Prago Union, Lyrik, Gramo Rokkaz, MR, Wonder (resp. Kyklopus),TNKD, Toxxx, Spirit, Tina a Rytmus.
A jeden špeciálny shout out si zaslúži za svoju prácu za mašinami DJ Wich.
R.I.P. Nate Dogg

Určite som na nejaké tituly zabudol respektíve som ich nezvládol v minulom roku vypočuť, ale snáď to napravím v roku 2012.

Top 5 Albumy:
Big K.R.I.T. - Return of 4Eva
Common - The Dreamer/The Believer
Jay-Z & Kanye West - Watch The Throne
Lupe Fiasco - Lasers
The Weeknd - Thursday

Top 5 Skladby:
Big K.R.I.T. - The Vent
Hugo Toxxx feat Smack & Marat - V Hajzlu
Lupe Fiasco feat Skylar Grey - Words I Never Said
Big K.R.I.T. feat Ludacris & Bun B - Country Shit Remix
The Weeknd - High For This

K roku 2011 len toľko, že Drakeove Take Care bolo jedným veľkým sklamaním.

Top 5 Albumy:
1. Lil Wayne - Tha Carter IV
2. Jay-Z & Kanye West - Watch The Throne
3. J. Cole - Cole World: The Sideline Story
4. Tech N9ne - All 6’s And 7‘s
5. Yelawolf - Radioactive

Top 5 Skladby:
1. Lil Wayne feat. Drake - She Will
2. Jay-Z & Kanye West - Niggas In Paris
3. J. Cole feat. Trey Songz - Can’t Get Enough
4. Evidence feat. Raekwon & Rass Kass - Red Carpet
5. Tech N9ne feat. B.O.B. & Hopsin - Am I A Psycho?

Komentáre

Nezaradené

All rights reserved © 2005-2010 www.90bpm.sk